Osmanlı'da Mehter Takımı
Osmanlı'da Mehter Takımı

Osmanlı'da Mehter Takımı Hakkında

Osmanlı'da bulunan mehter takımı dünyanın en eski askeri bandosu olarak kabul edilir. Osmanlı'da mehter takımı, düşman askerleri üzerinde ciddi bir psikolojik baskı sağlardı. Ve hatta bu sayede düşman askerleri savaşa tüm motivasyonunu kaybetmiş biçimde gelebiliyordu. Bu esnada müziğin gücü, kuvveti tıpkı 7 iklimde hüküm süren Osmanlı gibi görkemli bir şekilde yankılanıyordu. Bu ses düşmana yıkıcı bir duygu sağlarken bizim askerimizin kılıcını daha da keskin, yumruğunu daha da sert hale getiriyordu.

Her adımı daha emin basıyordu Osmanlı askeri. Savaşlar sadece meydanlarda değil, akılda ve yürekte de kazanılırdı. Ve tabii Osmanlı bunu en iyi şekilde başarabiliyordu. Osmanlı'da mehter takımı en az bir ordu kadar önemli ve gerekli görülüyordu. Mehter takımının gür sesi kim bilir hangi vatanların kapısını açtı.

Osmanlı Ordusu

Osmanlı ordusu tıpkı bugün de olduğu gibi ana kollardan ikiye ayrılıyordu. Bu iki kol kara ve deniz kuvvetleriydi. Daha sonra ise kendi içerisinde birçok bölük barındırıyordu. Savaşlarda öncü olan azaplar, akıncılar, sipahiler, yeniçeriler ve daha nicesi.mehteran takımı her zaman osmanlıda yer aldı.

Her toprağı büyük stratejilerle ve bileğinin hakkıyla alan Osmanlı'nın en büyük silahlarından biri ise karşı tarafı psikolojik olarak yıkmasıydı. Kimi asker mermer gibi elleriyle Osmanlı tokadını konuşturur, kimi kılıcının ucunda zaferler kazanırdır. Fakat mehteran takımı zurnasıyla, klarnetiyle, kösüyle, davuluyla var olurdu savaş meydanlarında. Sesi arşa karışır, ince ince işlerdi her düşman askerinin içine. Korku salar ve tüm morallerini düşürürdü. Osmanlı'da mehter takımı, şüphesiz ki savaşın gizli kahramanıydı.

Osmanlı'da Müzik Nasıldı?

Osmanlı devleti, içerisinde her dilden, dinden ve renkten insan bulunduran zengin bir topluluğa sahipti. Beraberce huzur içinde yaşanan topraklarda, her kültürün parçaları birbirine karışırdı. Böylelikle müzik kültürü de oldukça zengin bir hale gelmişti. Şimdilerde Sanat Müziği diye dinlediğimiz çoğu şarkının temeli Osmanlı dönemine dayanıyor.

Fasıl kültürünün de ortaya çıktığı bu dönemlerde. Osmanlı, müziği kimi zaman ilaç, kimi zaman silah olarak kullanıyordu. Müziğin duygulara intikal etmesi birçok şeyden daha hızlı gerçekleştiği için. Akıl hastanelerinde dahi hastalara müzik ile tedavi uygulanıyordu. Müziğin yeri savaş, hastane, fasıl, saray fark etmiyordu.Siz de Farklı Olduğunuzun Farkına Varın !
MEHTER TAKIMI KİRALAMA - 0532 692 98 48
REFERANSLARIMIZ